Konferencja prasowa na temat szpitala

Obraz główny

Nie pozwolimy szpitalowi upaść - mówiła podczas czwartkowej (5 kwietnia br.) konferencji prasowej starosta Krystyna Kosmala. Tematem wspólnej konferencji prasowej Starostwa Powiatowego i Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego była budowa nowego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatornii w szpitalu. W konferencji udział wzięli: starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Stanisław Torbus oraz prezes Zarządu WSP S.A. w Tarnowskich Górach – Izabela Paprotna.

Przypomnijmy, 23 marca Szpital Powiatowy otrzymał decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego nakazującą dostosowanie pomieszczeń szpitala (w tym bloku operacyjnego i centralnej sterylizatornii) do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2012 roku (pierwsze rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w 2005 roku). Inspektorat wskazał termin realizacji do 31 grudnia 2020 roku.

Ochrona zdrowia oraz bezpieczeństwo zdrowotne to jedno z zadań samorządu powiatowego – mówiła starosta – Realizacja tych zadań jest przez nas traktowana priorytetowo. Będziemy starali się o dofinansowanie inwestycji przez Ministerstwo Zdrowia, bądź o tańsze finansowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego. Finansowanie inwestycji wyłącznie ze środków powiatu i szpitala jest ostatecznością.

O dotychczasowych działaniach mówiła na konferencji prasowej prezes Zarządu WSP S.A. – Izabela Paprotna. Jak dotąd udało się nam wypracować wspólną koncepcję budowy nowego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatornii, która zakłada adaptację pomieszczeń byłej kuchni. Obecnie trwa wycena inwestycji i opracowanie struktury finansowania - wyjaśniała prezes Paprotna – Chciałabym zwrócić uwagę na dobrą współpracę pomiędzy szpitalem i powiatem.

Spośród przedstawionych wariantów finansowania inwestycji, rekomendację Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu uzyskał projekt wyemitowania obligacji komunalnych w kwocie 5 mln. zł z terminem wykupu do 2028 roku oraz poręczenie kredytowania inwestycji szpitalowi w kwocie 5 mln. zł (na okres 10 lat).

Nie możemy uchylać się od odpowiedzialności z losy szpitala – powiedział wicestarosta Stanisław Torbus – Do 31 czerwca br. musimy podjąć decyzję o sposobie finansowania inwestycji.

Konferencja prasowa na temat szpitala
Konferencja prasowa na temat szpitala
Konferencja prasowa na temat szpitala
Konferencja prasowa na temat szpitala

pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen