109. urodziny Stefanii Zacharskiej

Stefania Zacharska i Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group.

109 lat skończyła dziś Stefania Zacharska - najstarsza tarnogórzanka, najstarsza mieszkanka województwa śląskiego i trzecia pod względem wieku Polka.
W dniu urodzin panią Stefanię odwiedzili przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego oraz Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych, którego sędziwa jubilatka jest emerytowaną nauczycielką. Władze powiatowe reprezentował Sławomir Wilk, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego.
Wizytę pani Stefanii złożył także Wacław Jan Kroczek, jedyny polski korespondent Gerontology Research Group - organizacji z siedzibą w Los Angeles, zbierającej i dokumentującej informacje o najstarszych mieszkańcach świata.
- Najstarszą żyjącą Polką jest Jadwiga Szubartowicz z Lublina, która 16 października ukończyła 110 lat. Drugi pod względem wieku Polak to Antoni Wojciechowski z Rabczyska w województwie wielkopolskim, który 15 listopada ukończył 109 lat i jest zaledwie o 10 dni starszy od pani Stefanii Zacharskiej - powiedział Wacław Jan Kroczek uczestnikom uroczystości. Zdradził również, że dzisiejszy dzień jest dla niego szczególny, ponieważ on sam jest tarnogórzaninem, absolwentem II LO im. Stanisława Staszica i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najstarsza tarnogórzanka, Stefania Zacharska, przyszła na świat w Stanisławowie. Była trzecim dzieckiem z sześciorga rodzeństwa. Kiedy miała 7 lat zaczęła uczęszczać do szkoły podstawowej. Kontynuowała naukę w gimnazjum Sióstr Urszulanek, a następnie uczęszczała do trzyletniego Seminarium Nauczycieli Rzemiosł w Rybniku również prowadzonego przez Siostry Urszulanki. Naukę w seminarium ukończyła egzaminem maturalnym oraz egzaminem sprawdzającym umiejętności praktyczne i zawodowe. Były to czasy wkrótce po I Wojnie Światowej i w kraju brakowało kadr nauczycielskich, a szczególnie nauczycieli zawodu. Aby mieć prawo nauczania zawodu i technologii trzeba było jeszcze odbyć dwuletnią praktykę zawodowo-dydaktyczną. Taką praktykę odbyła w Pracowni w Wyższej Szkole Zawodowej we Lwowie mającej prawo przysposabiania do zawodu nauczycielskiego. Po uzyskaniu dyplomu Nauczyciela Zawodu podjęła pracę w Prywatnym Gimnazjum Pani Pietraszkiewicz w Wilnie. Uczyła również w Gimnazjum Sióstr Benedyktynek w Wilnie. W 1938 zaczęła przygotowywać się do egzaminu kwalifikacyjnego dającego prawo do nauczania na stałym etacie również w szkołach państwowych jako nauczyciel dyplomowany. W okresie do wybuchu II Wojny Światowej pracowała w Żółkwii pod Lwowem. Był to okres wywózek inteligencji na Sybir. Cudem udało się jej przetrwać i uniknąć wywózki.
Do Tarnowskich Gór przyjechała po wojnie, wraz ze swoją siostrą Zosią, która zresztą dożyła wieku 104 lat. Od razu pani Stefania rozpoczęła pracę w powstającej właśnie Szkole Odzieżowej. Pracowała w niej do 1972 roku.

Obecnie, najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie jest 116-letnia Amerykanka, pani Susannah Mushatt Jones (ur. 1899), mieszkająca w Nowym Jorku. Najstarszym żyjącym mężczyzną jest 112-letni Japończyk, pan Yasutaro Koide (ur. 1903), mieszkaniec prefektury Aichi.
Najstarszą żyjącą Europejką, jest 115-letnia pani Emma Morano (ur. 1899), mieszkająca w Verbanii we Włoszech.

Sławomir Wilk (z lewej) złożył jubilatce życzenia w imieniu władz powiatu.
Pani Stefania Zacharska to najstarsza mieszkanka województwa śląskiego.

pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen